Články


Strict Standards: mktime(): You should be using the time() function instead in /home/kosanka.cz/kosanka.cz/modules/news/view.php on line 240

Láska hory přenáší…

Články «

Škoda, že láska nedokáže přemotat DNA a tím změnit archetip v nás.svět se nám otevřel a naše dcery mohou žít, kde se jim zlíbí. je to úžasné. jsme hrdé na to, že hovoří několika jazyky a dokáží se pohybovat v jakékoliv společnosti. dokáží to, co my jsme nikdy neuměly. naše dcery pracují pro cizí firmy, jezdí po světě jako překladatelky, letušky, vychovatelky. nás, matky, naplňuje pohled na ně hrdostí. ó bozi..jak krásnou a chytrou dceru máme! dokážeme polknout i to, že si taková maladá žena zákonitě namluví cizince a nakonec se smíříme i s tím, že se za něj vdá. na svá vnoučata mluvíme přes dceru- překladatelku a vidíme je jednou do roka. hlavně, že je ta naša holka šťastná. JENOMŽE...

...je lhostejné, zda je náš zeť středoevropan, američan, australan nebo arab. je lhostejné z kterého kouta naší modré planety pochází a jak je situován. vždy pochází ze zcela jiné komuniny a jeho kulturní základ je zcela odlišný od toho našeho- českého. věřte nebo ne, ale je zcela nemožné vykořenit své zvyky, svou kulturu a absolutně se přizpůsobit nové situaci. jinak jíst, jinak se oblékat, jinak vychovávat děti, jinak slavit vánoce, jinak si zařídit byt, jinak ..jinak..všechno jinak a navíc být neustále cizinkou. zdá se vám to být snadné? co je na tom? hm..věřte, že žít trvale v cizí zemi je neustálý koloběh ústupků a kompromisů. nic nejde samozřejmě a všechno( a to každá maličkost) se musí vysvětlovat. když k tomu přičteme chování muže, který vůbec nechápe, co od něj jeho žena vyžaduje, pokud se s tím vůbec zaobírá.
naše krásné dcery se z lásky jako trám snaží, ale po několika letech se začnou trápit. jejich slzy kapou pod přikrývky a jejich noci se podobají hororu. láska se vytratila a vidina toho, že se do konce života nic nezmění je opravdu děsivá. nevědí si rady. jak odejít..jak se vrátit.. zdá se to být nemožné!!! jak zdělit nám, hrdým matkám, že je všechno jinak. jak se vrátit domů, pokořená, bez peněz, s pár věcmi v kufříku a s dítětem na ruce? jak začít znovu? kde najít práci a školku nebo školu?

Jsme přeci matky, ale hlavně ženy! víme dobře, jaké to je žít s mužem, který nám nedává to, co potřebujeme a nikdy bychom se nenechaly týrat. umíme pochopit své dcery, umíme se vcítit do jejich situace. daly nám mnoho radosti a i když jsme měly zcela jiné představy o jejich budoucnosti, musíme nastoupit jako záchranná síť a podat jim pomocnou ruku. není to snadné a sami často nevíme kde začít, ale pod tíhou svých zkušeností to určitě zvládneme.

Můžeme jen doufat, že se naše krásné a chytré dcery znovu vzpamatují a začnou nový život. doma je doma a láska sice přenáší hory, ale žít s cizincem je prakticky nemožné.
milé mladé dámy, dostaly jste vychování a vzdělání a jste opravdu životaschopné, samostatné ženy dnešních dnů. my, vaše matky jsme se ze všech sil snažily dát vám vše, co pro nás bylo dostupné. nechceme a ani nemůžeme(bohužel) řídit váš život. dobře víme, že zkušenosti nejsou infekční, a proto vám je nemůžeme svými polibky předat. věřte, že kdyby to jen trochu šlo, tak vás snad i pokousáme, aby jste od nás chytily naše zkušenosti. nicméně vězte, že když se vám snažíme něco sdělit, není to vměšování do vašeho života, ale pouze pokus o projevení našeho názoru. dovolte, prosím, abych projevila svůj názor, který je podpořený vlastními zkušenostmi.

Láska nezná hranic, to je asi nezvratný fakt, ale existuje ještě jeden , daleko tvrdší zákon. zamilovanost není láska, zda ze zamilovanosti láska vyroste je velká otázka. teprve když usnou motýli ve vašem břiše a vrátí se původní stav mysli, teprve potom zjistíte, zda ve vás zakořenila či nikoli. vzhledem k tomu, že muž se nikdy nezmění a jeho vlastnosti se léty utvrzují, je nutné počítat s tím, že budete celý život žít právě s tím mužem, kterého jste si vybraly, jenom bez motýlých křídel, která se rozklepou už při vyslovení jeho jména. krom toho není vůbec jednoduché zžít se s rodinou svého miláčka. není to snadné doma, v čechách, ale v cizině je to téměř nemožné. není snadné naučit se vařit beranní oči, příjmout nadvládu starší manželky, starat se o nespokojenou tchýni, strojit stromeček až na tři krále nebo vůbec ne, příjmout všekritizující hosty v pátek ve dvě hodiny dopoledne a loučit se s nimi v pondělí ráno, čekat na manžela dva dny a nesmět se zeptat kde byl, vyjít s tím, co vám dá a nikdy nesmět vidět do jeho obchodů a aktivit, pít čaj o páté a chovat se neosobně a distingovaně…tisíce „malých“ věcí, které postupem času přerostou v nepřekonatelný odpor ze strany vašeho partnera a to jenom proto, že jste se při vší snaze nedokázaly přizpůsobit. nikomu nevysvětlíte, že se zaťatými zuby děláte co můžete. nic exta vás pak nečeká! pouze ponížení a pocit zrady. ze vzrušujícího partnera, který vám byl ochoten utrhnout modré z nebe, se mávnutím proutku stal otrávený manžel, který vaše slzy utírá opovržením. no nic..lásku semlely kulturní rozdíly.

Říkáte, že vám se to nestane!? Věřte tomu, že stane.

« zpět na přehled článků